Studia o Niemczech/ German Studies
O kierunku
Studia o Niemczech/German Studies to studia stacjonarne pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim. Studia trwają 3 lata (6 semestrów). Studiować na nich mogą kandydaci z Polski i zza granicy. Studia prowadzone są w j. niemieckim (od poziomu A2) i j. angielskim.
Kierunek ten adresowany jest do osób zainteresowanych doskonaleniem znajomości języka niemieckiego i zdobyciem wiedzy o Niemczech (m.in. historii, kulturze, społeczeństwie, kulturze politycznej, ale również np. o stereotypach). Co ważne, kompetencje te zostaną dodatkowo poszerzone o umiejętności komunikacji międzykulturowej.
Studia o Niemczech to innowacyjny kierunek prowadzony we współpracy Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z Wydziałem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina (EUV) we Frankfurcie nad Odrą. Studenci tego kierunku korzystają z doświadczenia i bogatej tradycji Instytutu Filologii Germańskiej, a także mają możliwość wyboru zajęć dodatkowych (fakultatywnych) z oferty dydaktycznej Wydziału Kulturoznawstwa EUV. Część zajęć będzie realizowana w formie zdalnej.
Program studiów zakłada stopniowe nabywanie i doskonalenie kompetencji językowych. Pierwsze 2 semestry to przede wszystkim intensywna nauka języka niemieckiego, wzbogacone poznawaniem historii i kultury Niemiec. W kolejnych semestrach studenci doskonalą znajomość języka , poszerzają ją np. o umiejętności translatorskie, stosowanie fachowego słownictwa, posługiwanie się różnymi formami tekstów i wypowiedzi. Studenci również pogłębiają wiedzę dotyczącą kultury i społeczeństwa Niemiec. Na 3 roku studenci koncentrują się na swoich projektach badawczych - czyli realizacji tematów prac licencjackich pod kierunkiem wybranego promotora.
Przykładowe przedmioty:
- Język niemiecki w komunikacji globalnej.
- Historia Niemiec.
- Analiza tekstów literackich.
- Komunikacja międzykulturowa.
- Wiedza o społeczeństwie Niemiec.
- Gramatyka praktyczna.
- Elementy kultury politycznej Niemiec.
- Public Relations, praca w projektach.
- Kreatywność językowa/zajęcia tłumaczeniowe.
- Stereotypy – Niemcy o innych, inni o Niemcach.
Dodatkowe atuty kierunku Studia o Niemczech:
- studia w nowoczesnym budynku Collegium Polonicum (bardzo dobrze wyposażone sale wykładowe, możliwość pracy w kabinach do tłumaczenia symultanicznego, wi-fi i klimatyzacja);
- możliwość zakwaterowania w domach studenckich w Słubicach (każdy student otrzyma miejsce); www.dsslubice.amu.edu.pl
- studia na pograniczu polsko-niemieckim, codzienna możliwość kontaktu z j. niemieckim, bliskość Berlina;
- bogato wyposażone Biblioteka Collegium Polonicum i Biblioteka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zapewniają dostęp do literatury niezbędnej do osiągnięcia efektów uczenia się.
- możliwość uzyskania dwóch dyplomów: polskiego(UAM) i niemieckiego (EUV).
Jakie praktyczne umiejętności zdobędą absolwentki i absolwenci Studiów o Niemczech?
- znajomość języka niemieckiego na poziomie B2+,
- umiejętność pracy w zespołach międzykulturowych,
- umiejętność realizacji projektów międzykulturowych,
- umiejętność tłumaczenia tekstów specjalistycznych,
- praktyczna orientacja w niemieckiej kulturze, historii, realiach i stosunkach społecznych ,
- praktyczna umiejętność samodzielnej i krytycznej interpretacji tekstów kulturowych,
- umiejętności miękkie: kreatywność, elastyczność, komunikatywność.
Dalszy rozwój:
Absolwenci Studiów o Niemczech będą mogli kontynuować edukację na studiach II stopnia oferowanych przez Instytut Filologii Germańskiej UAM i inne instytuty germanistyczne w Polsce oraz studiach II stopnia na uniwersytetach niemieckich. Będzie to możliwe dzięki temu, że zdobyta wiedza i kompetencje językowe umożliwią studentom przystąpienie do egzaminu DSH, którego zdanie umożliwia studiowanie na niemieckich uczelniach. Ponadto, absolwenci tego kierunku zdobędą kompetencje stwarzające szerokie perspektywy zawodowe, m.in. w międzynarodowych korporacjach, polsko-niemieckich instytucjach, fundacjach i organizacjach kulturalnych czy dyplomacji.
Dokumenty do pobrania: