Banner Collegium Polonicum

Dla przyszłych studentów

Film o Collegium Polonicum

Collegium Polonicum w Słubicach, jako ośrodek zamiejscowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jest nową formą współpracy transgranicznej w dziedzinie badań i dydaktyki z Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Głównym zadaniem Collegium Polonicum jest działanie na rzecz naukowej i kulturalnej współpracy między Polską a Niemcami.

 

Studia w naszej placówce dają możliwość najpełniejszego w Polsce korzystania z systemu informacji naukowo-technicznej funkcjonującego w Zachodniej Europie. Położenie Collegium Polonicum wyrażające przynależność Polaków do europejskiego kręgu kulturowego, stwarza warunki do codziennego kontaktu z mieszkańcami Republiki Federalnej Niemiec oraz innych krajów należących do Unii Europejskiej.

 

Nowoczesny charakter naszego budynku (doceniona m.in. przez polskich inżynierów

i techników budownictwa, którzy przyznali Collegium Polonicum zaszczytny tytuł Budowy Roku 1998) pozwala na komfortowe warunki do nauki.

 

Języki obce...

Ważną i integralną częścią studiów w Collegium Polonicum jest intensywna nauka języków obcych. Nasza placówka dysponuje najnowocześniejszymi urządzeniami i programami do nauki języków obcych. Programy nauczania zostały ułożone pod kątem nabycia dobrej znajomości języka przez przyszłych absolwentów. Obowiązkiem każdego studenta jest udział w kursach języka niemieckiego i angielskiego (cztery poziomy zaawansowania). Ponadto studenci mają możliwość uczęszczania na ćwiczenia konwersacyjne w obu tych językach.

 

Biblioteka Collegium Polonicum...

...jest biblioteką naukową przeznaczoną dla studentów i pracowników Collegium Polonicum, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz mieszkańców Słubic i regionu. Na trzech piętrach o powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych jest zgromadzony księgozbiór naukowy z dziedzin będących przedmiotem nauki i badań w Collegium Polonicum. Księgozbiór liczy obecnie 35 tys. woluminów i 550 tytułów czasopism. Nasza biblioteka posiada również bogaty zbiór specjalistycznych słowników polsko-niemieckich i niemiecko-polskich oraz wiele pozycji na CD-Romach.

 

Internet ...

Biblioteka Collegium Polonicum wyposażona jest również w sieć blisko 60 komputerów z podłączeniem do Internetu. Ponadto w bibliotece znajdują się: centrum multimedialne oraz kabiny do indywidualnej nauki dla studentów.

 

Integralną częścią CP, jako miejsca spotkań młodych ludzi, są domy studenckie w Słubicach, prowadzone w ścisłej współpracy ze Studentwerk Frankfurt (Oder).

 

Prawo do zamieszkiwania w domach studenckich na terenie Słubic mają studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza studiujący w Collegium Polonicum oraz studenci Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Miasteczko akademickie przy ul. Piłsudskiego oferuje mieszkańcom komfortowe zakwaterowanie według standardów europejskich.

 

Nie tylko mur ...

Domy akademickie stają się miejscem kontaktów kulturalnych i towarzyskich kształtujące postawy tolerancji, zrozumienia oraz ciekawości innych kultur. Miasteczko akademickie położone jest w otoczeniu zieleni, przystosowane dla niepełnosprawnych i wyposażone w parking. Każdy ze studentów ma możliwość korzystania z obiektów sportowych, takich jak:

  • siłownia,
  • sauna,
  • sala gimnastyczna,
  • boisko sportowe przystosowane do gry w koszykówkę, siatkówkę i tenisa.

 

Do dyspozycji mieszkańców pozostają również:

  • klub studencki,
  • kawiarnia.

 

Słubice i ...

Słubice to miasto położone na granicy polsko - niemieckiej , w zachodniej części województwa lubuskiego , na skrzyżowaniu wielu szlaków komunikacyjnych (węzeł dróg nr 29,31,137. Autostrada A2). Obsługę ruchu transgranicznego zapewniają trzy przejścia graniczne na terenie gminy: w Słubicach - /ruch osobowy/, w Kunowicach - /ruch kolejowy/, w Świecku- /ruch osobowy i towarowy - Terminal Towarowych Odpraw Celnych/. Funkcjonuje tu również Kostrzyńsko - Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Miasto o pow. 19,2 km2 liczy ok. 17 tys. mieszkańców (czasowo przebywa tutaj kilka tysięcy więcej). Słubice pełnią dziś rolę miasta granicznego między Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Federalną Niemiec. Z uwagi na korzystne położenie, miasto jest ważnym przygranicznym ośrodkiem handlowo - usługowym. Fakt ten nadaje charakter i kształtuje kierunki rozwoju miasta i gminy. Region ten ze względu na korzyści wynikające z przygranicznego położenia jest atrakcyjnym terenem turystycznym. Jego głównymi atutami są: krajobraz urozmaicony wzgórzami i jeziorami, którego charakterystyczną cechą są duże kompleksy leśne, osobliwości przyrody na obszarze chronionego krajobrazu, obejmującego krawędź doliny Odry. Okolice Słubic mają również wybitne walory rekreacyjne. Znajdują się tu ośrodki letniskowe, trasy rowerowe. (dalsze informacje na stronach http://www.słubice.pl). Na uwagę zasługuje również Ośrodek Sportu i Rekreacji (OSiR), na którym znajdują się: basen kąpielowy (otwarty), stadion lekkoatletyczny-piłkarski, płyty piłkarskie, strzelnica sportowa, kort tenisowy, sauna, siłowania sportowa, sala gimnastyczna. Do dyspozycji stoi również Miejska Hala Miejska. Słubice to również ośrodek rozwoju kultury. Słubicki Miejski Ośrodek Kultury (SMOK) dysponuje bogatą ofertą kulturalną: różnego rodzaju galerie, pracownie fotograficzną, różnego rodzaje kursy np. taneczne. Poza tym Miasto organizuje w ciągu roku liczne imprezy jak np. Święto Odry, Noworoczny Festiwal Symfoniczny, różnego rodzaju koncerty z udziałem znanych gwiazd. W Słubicach jest wiele miejsc rozrywki takich jak puby, kluby studenckie czy kawiarnie. Po drugiej stronie rzeki znajduje się kino, które dysponuje dużą liczbą sal i w którym regularnie puszczane są seanse najnowszych w danym sezonie filmów.