Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w Collegium Polonicum
Wczoraj w Collegium Polonicum w Słubicach odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025. Wydarzeniu przewodniczył pełnomocnik Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Tadeusz Wallas, który oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.
Wczoraj w Collegium Polonicum w Słubicach odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025. Wydarzeniu przewodniczył pełnomocnik Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Tadeusz Wallas, który oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.
Podczas swojej przemowy, pełnomocnik Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Tadeusz Wallas, podsumował miniony rok akademicki, wskazując na kluczowe wydarzenia i osiągnięcia zarówno UAM, jak i Collegium Polonicum. Zwrócił uwagę, że był to rok pełen istotnych zmian, w tym wyborów, które ukształtowały najbliższą przyszłość uczelni. Podkreślił, że pomimo wielu wyzwań, uczelnia z powodzeniem realizowała swoje cele, umacniając swoją pozycję nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej.
Pełnomocnik wskazał, że nadchodzący rok przyniesie kolejne wyzwania, które będą wymagały zaangażowania i otwartości na zmiany. Wspomniał o dalszym rozwoju uczelni w skali krajowej, europejskiej i światowej, podkreślając, że UAM, Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Collegium Polonicum będą nadal dążyły do wzmocnienia swojej wieloletniej współpracy, a także roli jako ośrodków innowacji, badań i edukacji na najwyższym poziomie.
Następnie glos zabrała Wiceprezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, prof. Dr hab. Dagmara Jajeśniak-Quast. Zwracając się do studentek i studentów rozpoczynających pierwszy rok studiów, podkreśliła, że to nie tylko nowy start, ale przede wszystkim wielka szansa na poszerzenie horyzontów:
„Studia w Collegium Polonicum, wspólnej jednostki badawczo-naukowej, na granicy polsko-niemieckiej, w europejskim dwumieście nazywanym przez nas Slubfurtem stanowią bardzo dobre miejsce na takie właśnie rozszerzanie horyzontów. Studia tutaj oznaczają studia jednocześnie w dwóch państwach, na dwóch uniwersytetych, będących członkami dwóch europejskich sieci uniwersyteckich: ERUA – European Reform University Aliance z ramienia Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i EPICUR European Partnership for an Innovative Campus Unifying Regions z ramienia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ta wyjątkowa synergia naszych dwóch uczelni oznacza dla Was grupę łącznie 16 parnterskich uniwersytetów w Danii, Holandii, Francji, Niemczech, Austrtii, Bulgarii, Hiszpani, Grecji, Włoch, Litwy, Niemczech i Polsce w ramach tylko tej jednej inicjatywy Prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Do tego dochodzi 250 uniwersytetów partnerskich w 50 krajach na całym świecie Uniwersytetu Europejskiego Viadrina jak i 350 uczelni partnerskich Uniwersytetu Adama Mickiewicza w 60 państwach naszego globu”,
W inauguracji uczestniczyli wybitni goście, m.in. kanclerz EUV Robert Niessen, dziekani wydziałów prawa UAM i EUV, prof. dr hab. Tomasz Nieborak oraz Prof. Dr. Benjamin Lahusen. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Senator Rzeczypospolitej Polskiej Władysław Komarnicki, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Kamiński, Starosta Słubicki Leszek Bajon oraz przedstawicielka Kuratorium Oświaty, pani Anita Pakulska.
W trakcie uroczystości odbyła się immatrykulacja nowych studentek i studentów, którzy w tym roku rozpoczynają swoją edukacyjną podróż w Collegium Polonicum. Ceremonię uświetnił wykład prof. dr hab. Agnieszki Vetulani-Cęgiel na temat lobbingu, który wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników.
Wydarzenie było wzbogacone o występy chóru akademickiego oraz uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego, nadając mu wyjątkowo podniosłego charakteru.
Gratulujemy nowym studentom i życzymy im sukcesów w nadchodzącym roku akademickim!