Serwis

Zasoby elektroniczne

Bazy danych LEX

Z każdego komputera w czytelni biblioteki Collegium Polonicum można skorzystać z zasobów systemu informacji prawniczej LEX wydawnictwa Wolters Kluwer, klikając na link "LEX po IP" lub wchodząc na stronę www.lex.pl i wybierając w prawym górnym rogu, w zakładce "Logowanie do LEX" funkcję "Dostęp po IP".

Studenci i pracownicy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu mogą także skorzystać z zasobów LEX z komputerów prywatnych, logując się danymi karty bibliotecznej UAM na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej UAM lub wybierając odpowiednią funkcję na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Prawniczej.

Gazeta Wyborcza i archiwum

W czytelni Biblioteki Collegium Polonicum dostępna jest - obok wersji papierowej - elektroniczna wersja oraz archiwum "Gazety Wyborczej" . Aby uzyskać dostęp do wersji elektronicznej, proszę zwrócić się do bibliotekarzy dyżurujących przy ladzie.

Zasoby elektroniczne Viadriny

Z każdego stanowiska komputerowego w czytelni Biblioteki Collegium Polonicum możliwy jest dostęp do literatury elektronicznej oferowanej przez Bibliotekę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

E-Booki i czasopisma elektroniczne z zasobów Viadriny można znaleźć w katalogu internetowym Biblioteki Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, w multiwyszukiwarce ViaCat  lub w Bibliotece Czasopism Elektronicznych (EZB)

Aby uzyskać dostęp do tej oferty z komputera domowego, należy połączyć się z siecią Viadriny poprzez VPN.

Inne usługi

Pracownicy naukowi CP, UAM, EUV i ULO mogą w celach dydaktycznych zestawić dostępne w czytelni media z różnych działów przeznaczone dla studentów/studentek oraz uczniów/uczennic biorących udział w zajęciach. Taki księgozbiór nazywa się aparatem semestralnym. Media są wypożyczane na jeden semestr (o ile prowadzący zajęcia nie określi innego terminu) na specjalnie w tym celu utworzone konto i są dostępne tylko na miejscu (nie można ich wypożyczać). Prowadzący zajęcia mogą włączać do zbioru własne materiały.

Biblioteka Collegium Polonicum zaprasza wszystkich chętnych do zostawiania na przeznaczonym specjalnie do tego celu regale w szatni książek, których obecni wlaściciele nie potrzebują i nie chcą skazywać na wyrzucenie. Liczymy, że uwolnione w ten sposób książki znajdą nowy dom. Biblioteka nie pośredniczy w wymianie. Zapraszamy do dzielenia się książkami!

Osoby zapisane do biblioteki mają prawo do korzystania z kabin do pracy indywidualnej. Przy ladzie bibliotecznej prowadzony jest rejestr korzystających z kabin. W razie potrzeby kabiny można rezerwować. Klucze do kabin można pobierać przy ladzie bibliotecznej po otwarciu biblioteki, zdanie klucza powinno nastąpic najpóźniej pół godziny przed zamknięciem czytelni.

Księgozbiór podręczny to zbiór książek, kaset lub płyt wypożyczanych pracownikom CP, EUV oraz ULO na okres minimum jednego roku. W księgozbiorze podręcznym powinny znaleźć się materiały potrzebne do prowadzenia zajęć w danym semestrze lub przydatne do pracy naukowej.

Aby założyć księgozbiór podręczny, należy wypełnić formularz dostępny poniżej, następnie wybrać książki, które mają się znaleźć w księgozbiorze.

Pozycje wypożyczone w ramach księgozbioru podręcznego nie mogą opuszczać budynku uniwersytetu i powinny być udostępniane w razie potrzeby innym czytelnikom i czytelniczkom.

Wniosek o założenie księgozbioru podręcznego

Kontakt: Joanna Kietlińska

e-mail: kietlinska@europa-uni.de

tel. 61 829 6756

Studenci i pracownicy CP oraz EUV mają możliwość zamówienia książek z Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu. Podstawowe informacje bibliograficzne (autor(ka), tytuł, miejsce i rok wydania) należy wysłać e-mailem na adres biblio.cp@europa-uni.de. Realizacja zamówienia trwa około dwóch tygodni. Z książek można korzystać wyłącznie na miejscu przez maksymalnie 4 tygodnie (termin ustalany indywidualnie przez BUAM).