Aktualności
XXV Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Europa XXI wieku” już za nami!
W dniach 6-7 lutego 2025 roku Collegium Polonicum w Słubicach stało się miejscem intensywnych debat na temat bezpieczeństwa Europy, Unii Europejskiej i jej państw członkowskich.
Więcej informacjiIII Dzień Wiedzy o Niemczech – Wybory w Niemczech: kiedyś i dziś
Miejsce: Collegium Polonicum w Słubicach Termin: 11 marca 2024, godz. 9:30-14:00 Uczestnicy: uczennice i uczniowie szkół ponadpodstawowych
Więcej informacjiProf. Dr. Arkadiusz Wudarski
Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że w dniu 1 lutego 2025 r. zmarł nagle Prof. Dr. Arkadiusz Wudarski
Więcej informacjiOlimpiada o Polsce i Świecie Współczesnym
W dniu 1 lutego w Collegium Polonicum odbył się etap okręgowy 66 edycji Olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym.
Więcej informacjiJanine Nuyken świętowała jubileusz 25-lecia
30 stycznia br. Janine Nuyken świętowała jubileusz 25-lecia pełnienia funkcji wiceprezydentki Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Więcej informacjiPodsumowanie inspirujących warsztatów Pracowni Biografistyki w Collegium Polonicum
Za nami trzy dni pełne literackich i kulturowych inspiracji.
Więcej informacjiInauguracja innowacyjnej wystawy „Mistrzowie pióra – Wisława Szymborska i Karl Dedecius” z udziałem Collegium Polonicum
16 stycznia w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku gościła dr Agnieszka Brockmann, kierownik Archiwum im. Karla Dedeciusa i Biblioteki Collegium Polonicum.
Więcej informacjiProf. UAM dr hab. Agnieszka Vetulani-Cęgiel ze stypendium naukowym Rektora UAM
Prof. UAM dr hab. Agnieszka Vetulani-Cęgiel ze stypendium naukowym Rektora UAM
Więcej informacjiProjekt ID-UB Filie nr 142 zakończony sukcesem!
Z wielką satysfakcją informujemy, że Pracowniczki i Pracownicy Pracowni Biografistyki oraz Pracowni Badań nad Polityką i Zarządzaniem Cyfryzacją w Collegium Polonicum z sukcesem zakończyli projekt ID-UB Filie nr 142.
Więcej informacjiOd sztucznej inteligencji do gwiazd – artykuł dr. Filipa Białego
W magazynie Academia Polskiej Akademii Nauk ukazał się artykuł autorstwa dra Filipa Białego.
Więcej informacjiWykład prof. dr hab. Magdaleny Musiał-Karg: "Dlaczego demokracja jest OK?" w Collegium Polonicum
We wtorek, 10 grudnia br., w Collegium Polonicum w Słubicach mieliśmy przyjemność gościć prof. dr hab. Magdalenę Musiał-Karg z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która poprowadziła inspirujący wykład pod hasłem „Dlaczego demokracja jest OK?”.
Więcej informacjiProjekt "Nauczanie i uczenie się języka polskiego jako szansa na zbliżenie społeczeństw obywatelskich Wielkopolski i Brandenburgii" zakończony sukcesem!
Z radością informujemy, że projekt „Nauczanie i uczenie się języka polskiego jako szansa na zbliżenie społeczeństw obywatelskich Wielkopolski i Brandenburgii”, realizowany przez dr Ksymenę Filipowicz-Tokarską i mgr Agnieszkę Skwarek, dobiegł końca.
Więcej informacjiZaproszenie na wykład otwarty prof. dr hab. Magdaleny Musiał-Karg "Dlaczego demokracja jest OK?"
Zachęcamy do wysłuchania wykładu otwartego prof. dr hab. Magdaleny Musiał-Karg zatytułowanego "Dlaczego demokracja jest OK?"
Więcej informacjiWarsztaty w ISPPAN: Prof. Agnieszka Vetulani-Cęgiel o roli lobbingu oraz preferencji polityków w zakresie korzystania z wiedzy eksperckiej
Prof. UAM dr hab. Agnieszka Vetulani-Cęgiel miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach naukowych dedykowanych grupom interesu i ich aktywności wobec partii politycznych.
Więcej informacjiMiędzynarodowa konferencja naukowa „Grenzgänger: biografie i pogranicza”
W dniach 20–21 listopada 2024 roku w Collegium Polonicum w Słubicach odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Grenzgänger: biografie i pogranicza” zorganizowana przez Pracownię Biografistyki.
Więcej informacjiPromujemy studia w Collegium Polonicum – podsumowanie działań!
Listopad to dla nas intensywny czas promocji kierunków studiów, a efekty już przynoszą pozytywne rezultaty!
Więcej informacjiStudenci kierunku Master of Digital Entrepreneurship z wizytą w Parku Technologii Kosmicznych
Studenci kierunku Digital Entrepreneurship wybrali się do Parku Technologii Kosmicznych - Badań, Rozwoju i Innowacji mieszczącego się w Nowym Kisielinie pod Zieloną Górą.
Więcej informacjiArtykuł dra Filipa Białego opublikowany na prestiżowym blogu European Consortium for Political Reaserch (ECPR)
Prestiżowy blog European Consortium for Political Research (ECPR), jednej z najważniejszych organizacji politologicznych na świecie, opublikował artykuł dra Filipa Białego dotyczący ideologii transhumanistycznej w amerykańskich wyborach prezydenckich.
Więcej informacjiDzień Kandydata na UAM – Collegium Polonicum w centrum uwagi!
25 października Wydział Chemii UAM zamienił się w tętniącą życiem przestrzeń dla przyszłych studentów.
Więcej informacjiUroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w Collegium Polonicum
Wczoraj w Collegium Polonicum w Słubicach odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025. Wydarzeniu przewodniczył pełnomocnik Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Tadeusz Wallas, który oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.
Więcej informacjiWystawa promująca „Karty pracy do nauki języka polskiego (A1)”
W poniedziałek 7 października otwarta została wystawa promująca podręcznik autorstwa dr Ksymeny Filipowicz-Tokarskiej oraz mgr Agnieszki Skwarek z Collegium Polonicum w Słubicach. Wystawa promująca „Karty pracy do nauki języka polskiego (A1)” jest częścią projektu pt. „Nauczanie i uczenie się języka polskiego jako szansa na zbliżenie społeczeństw obywatelskich Wielkopolski i Brandenburgii” finansowanego w znacznej części ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Więcej informacjiProjekt pt. „Nauczanie i uczenie się języka polskiego jako szansa na zbliżenie społeczeństw obywatelskich Wielkopolski i Brandenburgii”.
Miło nam poinformować, że dr Ksymena Filipowicz-Tokarska oraz mgr Agnieszka Skwarek prowadzące zajęcia ze studentami kierunku studia o Polsce w Collegium Polonicum w Słubicach realizują projekt pt. „Nauczanie i uczenie się języka polskiego jako szansa na zbliżenie społeczeństw obywatelskich Wielkopolski i Brandenburgii”.
Więcej informacjiStudenci z całego świata podbijają cyfrową przyszłość!
Członkowie Koła Naukowego Digital Studies Research Group, działającego w Collegium Polonicum pod opieką dr. Łukasza Dulęby, aktywnie uczestniczą w cyklicznych warsztatach i wyjazdach studyjnych. W ramach tych inicjatyw studenci zgłębiają wiedzę z zakresu zarządzania dużymi zbiorami danych oraz analizują współczesne problemy społeczne i gospodarcze wynikające z algorytmicznego zarządzania. Program jest szczególnie wartościowy dla studentów z całego świata, którzy mają szansę spojrzeć na zagadnienia związane z cyfrową gospodarką z perspektywy różnych aktorów publicznych.
Więcej informacjiInauguracja roku akademickiego 2024/25 w Collegium Polonicum w Słubicach
Już po raz 27. w Collegium Polonicum w Słubicach zostanie zainaugurowany nowy rok akademicki. Uroczystość odbędzie się w dużej auli Collegium Polonicum w czwartek, 17 października 2024 r. o godzinie 12:00. Inaugurację poprowadzą prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Prof. Dr. Eduard Mühle, Prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Więcej informacji„Notariat w dobie nowych technologii”
W dniach 27-28 września 2024 r. w Collegium Polonicum odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Notariat w dobie nowych technologii”, podczas której eksperci z całej Europy dzielili się wiedzą oraz dyskutowali o wyzwaniach wynikających z integracji nowoczesnych technologii w pracy notarialnej.
Więcej informacji6. Kongres Politologii: Prof. Agnieszka Vetulani-Cęgiel o etyce lobbingu i znaczeniu wiedzy eksperckiej w polityce polsko-niemieckiej
6 Kongres Politologii w dniach 18-20 września 2024 r. w Łodzi – z udziałem prof. UAM dr hab. Agnieszki Vetulani-Cęgiel, która w ramach panelu „W kierunku przejrzystego i odpowiedzialnego lobbingu?
Więcej informacjiSpotkanie ze Zbigniewem Rokitą
Zapraszamy na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, dziennikarzem, pisarzem, reporterem.
Więcej informacjiStudencka Poradnia Prawa w Słubicach z dofinansowaniem na nowy projekt: Pomoc prawna teraz także online!
Z przyjemnością informujemy, że Studencka Poradnia Prawa w Słubicach otrzymała dofinansowanie w wysokości 12 550,00 zł na realizację inicjatywy „Nowoczesna Poradnia Prawa” w ramach programu „Wsparcie Inicjatyw Poradniczych”. Jako Patron inicjatywy wystąpiła Fundacja na rzecz Collegium Polonicum.
Więcej informacjiCollegium Polonicum w Słubicach w oczekiwaniu na rozpoczęcie nowego roku akademickiego podsumowuje działania naukowe swoich pracowników
Choć studenci wrócą do nauki dopiero w październiku, wrzesień jest pracowitym miesiącem dla naukowców z CP.
Więcej informacjiPolicy & Internet
Właśnie ukazała się najnowsza publikacja prof. UAM dr hab. Agnieszki Vetulani-Cęgiel we współautorstwie z dr Trishą Meyer w prestiżowym czasopiśmie naukowym Policy & Internet.
Więcej informacjiNaukowcy Collegium Polonicum na konferencji organizowanej przez European Consortium for Political Research w Dublinie
Prof. UAM dr hab. Agnieszka Vetulani-Cęgiel i dr Artur Kopka z Collegium Polonicum oraz prof. SGH dr hab. Urszula Kurczewska wzięli udział w konferencji organizowanej przez European Consortium for Political Research w Dublinie.
Więcej informacjiKolokwium dydaktyczno-naukowe w Collegium Polonicum
16 lipca odbyło się kolokwium dydaktyczno-naukowe, w którym wzięli udział przedstawiciele jednostek badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych Collegium Polonicum: Pracownia Badań nad Polityką i Zarządzaniem Cyfryzacją i Pracownia Biografistyki oraz Lektorat Języków Obcych.
Więcej informacjiRządy Polski i Niemiec podkreślają modelową rolę współpracy akademickiej – Collegium Polonicum jako unikatowa placówka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina
Rządy Polski i Niemiec przywiązują szczególną wagę do polsko-niemieckiej współpracy akademickiej. W polsko-niemieckim planie działania, który został przyjęty przez oba rządy w Warszawie we wtorek, 2 lipca br., Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i ich wspólna placówka Collegium Polonicum zostały wymienione jako wzory do naśladowania.
Więcej informacjiWyjazd studyjny studentek i studentów kierunku Studia o Polsce do Poznania
3 lipca studenci kierunku Studia o Polsce odwiedzili Poznań. Wyjazd studyjny odbył się w ramach zajęć z Historii literatury polskiej prowadzonych przez Panią dr hab. Zofię Dambek-Giallelis z WFPiK UAM.
Więcej informacjiNaukowcy reprezentują Collegium Polonicum i UAM na prestiżowej konferencji w Chorwacji
Prof. Agnieszka Vetulani-Cęgiel oraz mgr Kinga Wieczorek pozdrawiają z Chorwacji - Inter University Centre Dubrovnik, gdzie aktywnie uczestniczą w seminariach organizowanych przez European Consortium for Political Research - Standing Group on Interest Groups oraz University of Zagreb, Faculty of Political Science.
Więcej informacjiPrezentacja polsko-ukraińskich zbiorów esejów
27 czerwca Biblioteka Collegium Polonicum była gospodarzem spotkania z dr Ryszardem Kupidurą, redaktorem polsko-ukraińskich zbiorów esejów „Proszę się nie denerwować, pani Oksanko!” oraz „Tu już nie jest się takim jak wszyscy” z serii „1 i 101 dzień Ukraińców w Polsce”.
Więcej informacjiDzień Otwartych Drzwi na Uniwersytecie Europejskim Viadrina
27 czerwca na Uniwersytecie Europejskim Viadrina odbył się Dzień Otwartych Drzwi, na którym nie mogło zabraknąć również naszego niebiesko-zielonego stoiska!
Więcej informacjiwydarzenie
Prezentacja polsko-ukraińskich zbiorów esejów
27 czerwca o godz. 17.00 Biblioteka Collegium Polonicum zaprasza na prezentację polsko-ukraińskich zbiorów esejów „Proszę się nie denerwować, pani Oksanko!” oraz „Tu już nie jest się takim jak wszyscy” z serii „1 i 101 dzień Ukraińców w Polsce” pod redakcją dr Ryszarda Kupidury.
Więcej informacjiMariusz Szczygieł w Collegium Polonicum i w Archiwum Ludzkich Losów
Wracamy wspomnieniami do wizyty Mariusz Szczygieł w Collegium Polonicum. Reporter, felietonista, pisarz non-fiction spotkał się z czytelnikami w Auli CP 26 czerwca.
Więcej informacjiwydarzenie
"Uniwersytet niemożliwy“ – pierwsza prezentacja publikacji w języku polskim połączona z wernisażem
20 czerwca o godz. 18.00 w patio Collegium Polonicum odbędzie się prezentacja wyjątkowej publikacji pt. „Uniwersytet niemożliwy”.
Więcej informacjiwydarzenie
Polsko-Niemiecka Akademia Seniorów w Collegium Polonicum: wykład o polityce senioralnej
18 czerwca studenci-seniorzy, słuchacze Polsko-Niemieckiej Akademii Seniorów spotkali się w auli Collegium Polonicum na ostatnim w tym roku akademickim wykładzie.
Więcej informacjiwydarzenie
Mariia Sokolova to pierwsza w historii Collegium Polonicum studentka, która obroniła podwójny dyplom (Doppeldiplom) na kierunku Studia o Polsce
Obrona odbyła się 17 czerwca, przewodniczącą komisji była prof. UAM dr hab. Justyna Krauze - Pierz, Pełnomocnik Rektora UAM ds. dydaktyki w CP.
Więcej informacjigranty
Collegium Polonicum laureatem konkursu ID-UB nr 142 na wsparcie badań naukowych
Decyzją komisji konkursowej ID-UB Collegium Polonicum w Słubicach - Filia UAM - otrzymało grant na wsparcie badań naukowych.
Więcej informacjiwydarzenie
Wystawa obrazów ukraińskiej młodzieży „Filary świata wewnętrznego” w Bibliotece Collegium Polonicum
11 czerwca w Bibliotece Collegium Polonicum uroczyście otwarta została wystawa pt. "Filary świata wewnętrznego", przygotowana przez stowarzyszenie NGO „OPORA” z Eberswalde, a prezentowana w Słubicach dzięki współpracy z Lektoratem Języka Ukraińskiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz Biblioteką Collegium Polonicum.
Więcej informacjiwydarzenie
W Collegium Polonicum oddano ok. 5 l krwi!
27 maja Do Collegium Polonicum na zaproszenie Rada Samorządu Studentów Collegium Polonicum UAM przyjechało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.
Więcej informacjiMaster of Digital Entrepreneurship
Studenci kierunku Master of Digital Entrepreneurship w siedzibie UAM w Poznaniu
Studenci kierunku Master of Digital Entrepreneurship z European New School of Digital Studies odbyli wizytę studyjną w Poznaniu, gdzie odwiedzili m.in. uniwersyteckie Centrum Zaawansowanych Technologii.
Więcej informacjiwydarzenie
Międzynarodowa Konferencja Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej Historyków i Geografów
Konferencja, której tytuł brzmi: „Teraźniejszość przeszłości w muzeach i miejscach pamięci” odbyła się w dniach 23-24 maja w Berlinie i w Miejscu Pamięci Ravensbrück.
Więcej informacjiwydarzenie
Studencki grill w Collegium Polonicum
Studia to nie tylko nauka, kolokwia i egzaminy, ale również imprezy. 23 maja już po raz trzeci studenci wszystkich kierunków studiów, wykładowcy i pracownicy Collegium Polonicum spotkali się na wspólnym, integracyjnym grillu na patio.
Więcej informacjiwydarzenie
Inga Iwasiów spotkała się z czytelnikami w Bibliotece Collegium Polonicum
23 maja Collegium Polonicum odwiedziła Inga Iwasiów - pisarka, krytyczka literacka, literaturoznawczyni, jurorka konkursów literackich i aktywistka. Odpowiadała na pytania dr Ksymeny Filipowicz-Tokarskiej dotyczące jej najnowszych powieści pt. „Późne życie” i „Widok z okna w podróży służbowej”.
Więcej informacjiStudia o Polsce
Studenci Studiów o Polsce odwiedzili Kórnik i Rogalin
16 maja studentki i studenci kierunku Studia o Polsce w Collegium Polonicum Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Sprachenzentrum Europa-Universität Viadrina wzięli udział we wspólnym wyjeździe studyjnym do Kórnika i Rogalina.
Więcej informacjiKiermasz Książek Przeczytanych w Bibliotece Collegium Polonicum
Kiermasz Książek Przeczytanych w Bibliotece Collegium Polonicum
"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak, jakbym znalazł nowego przyjaciela" (przysłowie chińskie). Biblioteka CP zaprasza na spotkanie z nowymi przyjaciółmi!
Więcej informacjiJubileuszu 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
Jubileuszu 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
1 maja w Collegium Polonicum z okazji jubileuszu 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej gościli ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec: Radosław Sikorski i Annalena Baerbock.
Więcej informacji27 edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
17 kwietnia w Collegium Polonicum odbyła się 27 edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
17 kwietnia w Collegium Polonicum odbyła się 27 edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, budynek uczelni wypełnił się licznie przybyłą na tę okazję młodzieżą.
Więcej informacjiObrona pracy licencjackiej Egora Shchegoleva
Obrona pracy licencjackiej Egora Shchegoleva
Gratulujemy pierwszemu absolwentowi kierunku studia o Polsce! 5 kwietnia w Collegium Polonicum miała miejsce obrona pracy licencjackiej Egora Shchegoleva.
Więcej informacjiDzień wiedzy o Niemczech
Druga edycja Dnia Wiedzy o Niemczech
20 marca w Collegium Polonicum odbyła się druga edycja Dnia Wiedzy o Niemczech. Tym razem motywem przewodnim warsztatów był Belin – centrum niemieckiej historii.
Więcej informacji