Informacje prasowe


XXV Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu EUROPA XXI WIEKU pt. Bezpieczeństwo Europy, Unii Europejskiej i jej państw członkowskich. Stan obecny i scenariusze na przyszłość

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa oraz Collegium Polonicum w Słubicach zapraszają na międzynarodową konferencję naukową.

Więcej informacji

"Księga mumii z Grazu" - najstarszy fragment manuskryptu w formie książki

mumia_plakat

Odkryta w maju 2023 r. "Księga mumii z Grazu" jest najstarszym znanym nam fragmentem manuskryptu w formie książki i wyprzedza wszelkie znane podobne fragmenty o co najmniej 400 lat.

Więcej informacji

Warsztaty „AI Literacy Leaders for Equality”

W dniu 9 grudnia br. w Collegium Polonicum odbędą się warsztaty AI Literacy Leaders for Equality. Ich celem będzie przygotowanie liderów kształcenia kompetencji cyfrowych w zakresie sztucznej inteligencji, przede wszystkim ze środowisk, które jak dotąd nie odnoszą korzyści z dynamicznej zmiany technologicznej.

Więcej informacji

Międzynarodowa konferencja „Grenzgänger: biografie i pogranicza” w Collegium Polonicum

Collegium Polonicum w Słubicach wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na międzynarodową konferencję naukową pt. „Grenzgänger: biografie i pogranicza”, która odbędzie się 20–21 listopada 2024 roku. To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi naukowców, badaczy i literatów z różnych krajów, by wspólnie badać kwestie związane z biografiami i życiem na pograniczu kultur, narodowości i tożsamości.

Więcej informacji

Polski Dzień Informacyjny

Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zaprasza na Polski Dzień Informacyjny! W tym wyjątkowym dniu osoby zainteresowane studiami będą mogły w języku polskim zasięgnąć wyczerpujących informacji na temat oferty edukacyjnej Viadriny, kryteriów i procesu rekrutacji, programów stypendialnych czy bezpłatnych kursów przygotowujących do studiów

Więcej informacji

Dzień Kandydata 2024

DzK2024_900x600px

Jak wybrać idealny kierunek studiów? Odpowiedź na to pytanie oraz wiele innych związanych z przyszłością akademicką będzie można uzyskać podczas tegorocznej edycji Dnia Kandydata na UAM, który odbędzie się 25 października 2024 roku na Wydziale Chemii Kampusu Morasko.

Więcej informacji

Eröffnung des akademischen Jahres 2024/25 im Collegium Polonicum in Słubice

Am Donnerstag, dem 17. Oktober 2024, ab 12.00 Uhr, begrüßt das Collegium Polonicum seine neuen Studierenden und eröffnet das 27. akademisches Jahr. Die Feier in der großen Aula des Collegium Polonicum wird von Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Rektorin der Adam-Mickiewicz-Universität Poznań, zusammen mit dem Präsidenten der Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder), Prof. Dr. Eduard Mühle geleitet.

Więcej informacji

Inauguracja roku akademickiego 2024/25 w Collegium Polonicum w Słubicach

Już po raz 27. w Collegium Polonicum w Słubicach zostanie zainaugurowany nowy rok akademicki. Uroczystość odbędzie się w dużej auli Collegium Polonicum w czwartek, 17 października 2024 r. o godzinie 12:00. Inaugurację poprowadzą prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Prof. Dr. Eduard Mühle, Prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Więcej informacji

Konferencja Międzynarodowa „Notariat w dobie nowych technologii”

W dniach 27-28 września 2024 r. w murach Collegium Polonicum odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Notariat w dobie nowych technologii”.

Więcej informacji

Rządy Polski i Niemiec podkreślają modelową rolę współpracy akademickiej

Rządy Polski i Niemiec podkreślają modelową rolę współpracy akademickiej – Collegium Polonicum jako unikatowa placówka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

Więcej informacji

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

Collegium Polonicum zaprasza na spotkanie autorskie z wybitnym pisarzem i reportażystą, Mariuszem Szczygłem.

Więcej informacji

Prezentacja polsko-ukraińskich zbiorów esejów

27 czerwca o godz. 17.00 Biblioteka Collegium Polonicum zaprasza na prezentację polsko-ukraińskich zbiorów esejów „Proszę się nie denerwować, pani Oksanko!” oraz „Tu już nie jest się takim jak wszyscy” z serii „1 i 101 dzień Ukraińców w Polsce” pod redakcją dr Ryszarda Kupidury.

Więcej informacji

"Uniwersytet niemożliwy“ – pierwsza prezentacja publikacji w języku polskim połączona z wernisażem

20 czerwca o godz. 18.00 w patio Collegium Polonicum odbędzie się prezentacja wyjątkowej publikacji pt. „Uniwersytet niemożliwy”. Będzie ona połączona z dyskusją, w której udział wezmą: Dagmara Jajeśniak-Quast, Krzysztof Wojciechowski, Jerzego Mleczak oraz autorzy publikacji: Stephan Felsberg i Uwe Rada. Będą oni rozmawiać o burzliwych i fascynujących początkach Viadriny i Collegium Polonicum. Dyskusję będzie moderować Ewa Bielewicz-Polakowska.

Więcej informacji

„Filary świata wewnętrznego” – wystawa obrazów ukraińskiej młodzieży w Bibliotece Collegium Polonicum

11 czerwca 2024 r. o godz. 16.30 w Bibliotece Collegium Polonicum, ul. Kościuszki 1 w Słubicach odbędzie się otwarcie wystawy „Filary świata wewnętrznego”, przygotowanej przez stowarzyszenie NGO „OPORA” z Eberswalde, a prezentowanej w Słubicach dzięki współpracy z Lektoratem Języka Ukraińskiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz Biblioteką Collegium Polonicum.

Więcej informacji

Warsztaty tłumaczeniowe i pokaz filmu dokumentalnego o Wisławie Szymborskiej w Collegium Polonicum

W Collegium Polonicum dniach 2-5 czerwca Fundacja im. Karla Dedeciusa po raz kolejny organizuje warsztaty dla studentów z niemieckich i polskich uniwersytetów, którzy interesują się tłumaczeniem literackim, polską literaturą i jej recepcją w Niemczech. Warsztaty poprzedzone zostaną projekcją filmu dokumentalnego „Chwilami życie bywa znośne. Przewrotny portret Wisławy Szymborskiej”, która jest otwarta dla publiczności.

Więcej informacji

Rozmowy o „Późnym życiu” z Ingą Iwasiów

23 maja w Bibliotece Collegium Polonicum odbędzie się spotkanie z Ingą Iwasiów – pisarką, krytyczką literacką, literaturoznawczynią, jurorką konkursów literackich i aktywistką. Zaprezentuje ona swoją powieść „Późne życie” i odpowie na pytania dr Ksymeny Filipowicz-Tokarskiej, moderatorki spotkania, oraz publiczności.

Więcej informacji

W Collegium Polonicum naukowcy będą rozmawiać o ochronie dóbr kultury i sztuki podczas wojny

Od 13 do 15 maja w Collegium Polonicum odbywać się będzie się międzynarodowa konferencja, dotycząca zagadnień ochrony sztuki podczas I wojny światowej, a także historiografii sztuki i kultury w pierwszej połowie XX wieku. Wbrew pozorom, to temat bardzo aktualny, ponieważ wojny nie oszczędzają nie tylko ludności cywilnej, ale również wartości kulturowych - obie te grupy są często celowo atakowane i narażone na agresję.

Więcej informacji

Kiermasz Książek Przeczytanych w Bibliotece Collegium Polonicum

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak, jakbym znalazł nowego przyjaciela" (przysłowie chińskie). Biblioteka CP zaprasza na spotkanie z nowymi przyjaciółmi!

Więcej informacji