Informacje prasowe


Rządy Polski i Niemiec podkreślają modelową rolę współpracy akademickiej

Rządy Polski i Niemiec podkreślają modelową rolę współpracy akademickiej – Collegium Polonicum jako unikatowa placówka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

Więcej informacji

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

Collegium Polonicum zaprasza na spotkanie autorskie z wybitnym pisarzem i reportażystą, Mariuszem Szczygłem.

Więcej informacji

Prezentacja polsko-ukraińskich zbiorów esejów

27 czerwca o godz. 17.00 Biblioteka Collegium Polonicum zaprasza na prezentację polsko-ukraińskich zbiorów esejów „Proszę się nie denerwować, pani Oksanko!” oraz „Tu już nie jest się takim jak wszyscy” z serii „1 i 101 dzień Ukraińców w Polsce” pod redakcją dr Ryszarda Kupidury.

Więcej informacji

"Uniwersytet niemożliwy“ – pierwsza prezentacja publikacji w języku polskim połączona z wernisażem

20 czerwca o godz. 18.00 w patio Collegium Polonicum odbędzie się prezentacja wyjątkowej publikacji pt. „Uniwersytet niemożliwy”. Będzie ona połączona z dyskusją, w której udział wezmą: Dagmara Jajeśniak-Quast, Krzysztof Wojciechowski, Jerzego Mleczak oraz autorzy publikacji: Stephan Felsberg i Uwe Rada. Będą oni rozmawiać o burzliwych i fascynujących początkach Viadriny i Collegium Polonicum. Dyskusję będzie moderować Ewa Bielewicz-Polakowska.

Więcej informacji

„Filary świata wewnętrznego” – wystawa obrazów ukraińskiej młodzieży w Bibliotece Collegium Polonicum

11 czerwca 2024 r. o godz. 16.30 w Bibliotece Collegium Polonicum, ul. Kościuszki 1 w Słubicach odbędzie się otwarcie wystawy „Filary świata wewnętrznego”, przygotowanej przez stowarzyszenie NGO „OPORA” z Eberswalde, a prezentowanej w Słubicach dzięki współpracy z Lektoratem Języka Ukraińskiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz Biblioteką Collegium Polonicum.

Więcej informacji

Warsztaty tłumaczeniowe i pokaz filmu dokumentalnego o Wisławie Szymborskiej w Collegium Polonicum

W Collegium Polonicum dniach 2-5 czerwca Fundacja im. Karla Dedeciusa po raz kolejny organizuje warsztaty dla studentów z niemieckich i polskich uniwersytetów, którzy interesują się tłumaczeniem literackim, polską literaturą i jej recepcją w Niemczech. Warsztaty poprzedzone zostaną projekcją filmu dokumentalnego „Chwilami życie bywa znośne. Przewrotny portret Wisławy Szymborskiej”, która jest otwarta dla publiczności.

Więcej informacji

Rozmowy o „Późnym życiu” z Ingą Iwasiów

23 maja w Bibliotece Collegium Polonicum odbędzie się spotkanie z Ingą Iwasiów – pisarką, krytyczką literacką, literaturoznawczynią, jurorką konkursów literackich i aktywistką. Zaprezentuje ona swoją powieść „Późne życie” i odpowie na pytania dr Ksymeny Filipowicz-Tokarskiej, moderatorki spotkania, oraz publiczności.

Więcej informacji

W Collegium Polonicum naukowcy będą rozmawiać o ochronie dóbr kultury i sztuki podczas wojny

Od 13 do 15 maja w Collegium Polonicum odbywać się będzie się międzynarodowa konferencja, dotycząca zagadnień ochrony sztuki podczas I wojny światowej, a także historiografii sztuki i kultury w pierwszej połowie XX wieku. Wbrew pozorom, to temat bardzo aktualny, ponieważ wojny nie oszczędzają nie tylko ludności cywilnej, ale również wartości kulturowych - obie te grupy są często celowo atakowane i narażone na agresję.

Więcej informacji

Kiermasz Książek Przeczytanych w Bibliotece Collegium Polonicum

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak, jakbym znalazł nowego przyjaciela" (przysłowie chińskie). Biblioteka CP zaprasza na spotkanie z nowymi przyjaciółmi!

Więcej informacji