Międzynarodowa konferencja „Europa XXI wieku” w Collegium Polonicum w Słubicach
W dniach 6-7 lutego 2025 r. w Collegium Polonicum w Słubicach już po raz 25 odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Europa XXI wieku” pt. „Bezpieczeństwo Europy, Unii Europejskiej i jej państw członkowskich. Stan obecny i scenariusze na przyszłość”.
Galeria zdjęć
W dniach 6-7 lutego 2025 r. w Collegium Polonicum w Słubicach już po raz 25 odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Europa XXI wieku” pt. „Bezpieczeństwo Europy, Unii Europejskiej i jej państw członkowskich. Stan obecny i scenariusze na przyszłość”. Uroczyste otwarcie odbędzie się w czwartek, 6 lutego br. o godz. 10:00 w dużej auli Collegium Polonicum.
Organizatorami konferencji są Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej oraz Collegium Polonicum w Słubicach. Honorowy patronat nad konferencją objął Wojewoda Wielkopolski.
Konferencja zgromadzi naukowców, dziennikarzy, polityków oraz innych ekspertów i pasjonatów tematyki europejskiej, łącznie 150 uczestników, a program przewiduje blisko 120 wystąpień w formie referatów i dyskusji panelowych, w tym sesji roundtable. Wydarzenie poświęcone będzie analizie kluczowych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej i jej członków, uwzględniając kontekst konfliktów zbrojnych, kryzysów wewnętrznych, skrajnych ruchów społecznych oraz roli NATO i mediów.
Główne zagadnienia konferencji to m.in.:
- konsekwencje kryzysów na obszarze postsowieckim, Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej dla bezpieczeństwa Europy;
- wpływ kryzysów wewnętrznych na państwa i obywateli UE;
- skutki problemów ekonomicznych i socjalnych oraz zagrożenia ze strony skrajnych ruchów społecznych;
- rola NATO w zapewnianiu bezpieczeństwa na kontynencie;
- znaczenie mediów w popularyzacji idei integracji europejskiej i przeciwdziałaniu zagrożeniom;
- możliwe zmiany w systemie prawnym i instytucjonalnym UE w obliczu nowych wyzwań.
Konferencja będzie doskonałą okazją do integracji środowiska naukowego oraz wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa Europy.
Udostępnij artykuł: