"Księga mumii z Grazu" - najstarszy fragment manuskryptu w formie książki

Odkryta w maju 2023 r. "Księga mumii z Grazu" jest najstarszym znanym nam fragmentem manuskryptu w formie książki i wyprzedza wszelkie znane podobne fragmenty o co najmniej 400 lat.

mumia_plakat

Serdecznie zapraszamy na webinar zatytułowany "Księga mumii z Grazu", który odbędzie się 20 stycznia 2025 r. w godzianach 14.00-15.30.

Link do rejestracji znajduje się na plakacie.

"Księga mumii z Grazu" - najstarszy fragment manuskryptu w formie książki
Dr Theresa Zammit Lupi, kierownik działu konserwacji, Biblioteka Uniwersytecka w Grazu, Austria

Odkryta w maju 2023 r. "Księga mumii z Grazu" jest najstarszym znanym nam fragmentem manuskryptu w formie książki i poprzedza wszelkie znane podobne fragmenty o co najmniej 400 lat. Ten papirusowy dokument jest częścią kolekcji Uniwersytetu w Grazu od 1909 roku. Został odkryty podczas wykopalisk w egipskiej nekropolii Hibeh, na południe od Fayum, i należy do kolekcji 52 papirusów, z których niektóre były używane w okresie ptolemejskim (305-30 pne) jako kartonaż do owijania mumii. Księga mumii z Grazu to podwójny arkusz z notatnika, w którym około 260 r. p.n.e. zapisano w języku greckim rachunki za piwo i podatki od oliwy. W przeciwieństwie do zwoju, jest ona wyraźnie w formacie bifolio i ma wciąż do niej przymocowanefragmenty nici, które były używane do pieczętowania dokumentu. Został on później poddany recyklingowi i przekształcony w kartonaż dla mumii.

Wykład ukaże to ekscytujące i przypadkowe odkrycie podczas rutynowej pracy w Dziale Konserwacji Biblioteki Uniwersyteckiej w Grazu oraz jak konsekwencje tego znaleziska zmieniły sposób, w jaki patrzymy na historię książki.

Notka biograficzna
Theresa Zammit Lupi ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Maltańskim w 1996 roku. Następnie studiowała konserwację we Florencji i Londynie, a w 2009 r. ukończyła studia doktoranckie na University of the Arts London, specjalizując się w konserwacji rękopisów. W 2017 r. otrzymała stypendium badawcze na Uniwersytecie Harvarda, aby studiować iluminowane rękopisy renesansowe. Theresa pracowała na Malcie, we Włoszech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Egipcie i Etiopii. W 2021 r. przeniosła się do Austrii, gdzie dołączyła do zespołu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Grazu, gdzie kieruje Działem Konserwacji. W maju 2023 r. Theresa odkryła najstarszy odręczny dokument w formie książki znany jako "Księga Mumii" i od tego czasu poświęca wiele czasu na badanie tego cennego przedmiotu.

Udostępnij artykuł: