2024
Projekt ID-UB Filie nr 142 zakończony sukcesem!
Z wielką satysfakcją informujemy, że Pracowniczki i Pracownicy Pracowni Biografistyki oraz Pracowni Badań nad Polityką i Zarządzaniem Cyfryzacją w Collegium Polonicum z sukcesem zakończyli projekt ID-UB Filie nr 142.
Więcej informacjiOd sztucznej inteligencji do gwiazd – artykuł dr. Filipa Białego
W magazynie Academia Polskiej Akademii Nauk ukazał się artykuł autorstwa dra Filipa Białego.
Więcej informacjiWykład prof. dr hab. Magdaleny Musiał-Karg: "Dlaczego demokracja jest OK?" w Collegium Polonicum
We wtorek, 10 grudnia br., w Collegium Polonicum w Słubicach mieliśmy przyjemność gościć prof. dr hab. Magdalenę Musiał-Karg z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która poprowadziła inspirujący wykład pod hasłem „Dlaczego demokracja jest OK?”.
Więcej informacjiProjekt "Nauczanie i uczenie się języka polskiego jako szansa na zbliżenie społeczeństw obywatelskich Wielkopolski i Brandenburgii" zakończony sukcesem!
Z radością informujemy, że projekt „Nauczanie i uczenie się języka polskiego jako szansa na zbliżenie społeczeństw obywatelskich Wielkopolski i Brandenburgii”, realizowany przez dr Ksymenę Filipowicz-Tokarską i mgr Agnieszkę Skwarek, dobiegł końca.
Więcej informacjiZaproszenie na wykład otwarty prof. dr hab. Magdaleny Musiał-Karg "Dlaczego demokracja jest OK?"
Zachęcamy do wysłuchania wykładu otwartego prof. dr hab. Magdaleny Musiał-Karg zatytułowanego "Dlaczego demokracja jest OK?"
Więcej informacjiWarsztaty w ISPPAN: Prof. Agnieszka Vetulani-Cęgiel o roli lobbingu oraz preferencji polityków w zakresie korzystania z wiedzy eksperckiej
Prof. UAM dr hab. Agnieszka Vetulani-Cęgiel miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach naukowych dedykowanych grupom interesu i ich aktywności wobec partii politycznych.
Więcej informacjiMiędzynarodowa konferencja naukowa „Grenzgänger: biografie i pogranicza”
W dniach 20–21 listopada 2024 roku w Collegium Polonicum w Słubicach odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Grenzgänger: biografie i pogranicza” zorganizowana przez Pracownię Biografistyki.
Więcej informacjiPromujemy studia w Collegium Polonicum – podsumowanie działań!
Listopad to dla nas intensywny czas promocji kierunków studiów, a efekty już przynoszą pozytywne rezultaty!
Więcej informacjiStudenci kierunku Master of Digital Entrepreneurship z wizytą w Parku Technologii Kosmicznych
Studenci kierunku Digital Entrepreneurship wybrali się do Parku Technologii Kosmicznych - Badań, Rozwoju i Innowacji mieszczącego się w Nowym Kisielinie pod Zieloną Górą.
Więcej informacjiArtykuł dra Filipa Białego opublikowany na prestiżowym blogu European Consortium for Political Reaserch (ECPR)
Prestiżowy blog European Consortium for Political Research (ECPR), jednej z najważniejszych organizacji politologicznych na świecie, opublikował artykuł dra Filipa Białego dotyczący ideologii transhumanistycznej w amerykańskich wyborach prezydenckich.
Więcej informacjiDzień Kandydata na UAM – Collegium Polonicum w centrum uwagi!
25 października Wydział Chemii UAM zamienił się w tętniącą życiem przestrzeń dla przyszłych studentów.
Więcej informacjiUroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w Collegium Polonicum
Wczoraj w Collegium Polonicum w Słubicach odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025. Wydarzeniu przewodniczył pełnomocnik Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Tadeusz Wallas, który oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.
Więcej informacjiWystawa promująca „Karty pracy do nauki języka polskiego (A1)”
W poniedziałek 7 października otwarta została wystawa promująca podręcznik autorstwa dr Ksymeny Filipowicz-Tokarskiej oraz mgr Agnieszki Skwarek z Collegium Polonicum w Słubicach. Wystawa promująca „Karty pracy do nauki języka polskiego (A1)” jest częścią projektu pt. „Nauczanie i uczenie się języka polskiego jako szansa na zbliżenie społeczeństw obywatelskich Wielkopolski i Brandenburgii” finansowanego w znacznej części ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Więcej informacjiProjekt pt. „Nauczanie i uczenie się języka polskiego jako szansa na zbliżenie społeczeństw obywatelskich Wielkopolski i Brandenburgii”.
Miło nam poinformować, że dr Ksymena Filipowicz-Tokarska oraz mgr Agnieszka Skwarek prowadzące zajęcia ze studentami kierunku studia o Polsce w Collegium Polonicum w Słubicach realizują projekt pt. „Nauczanie i uczenie się języka polskiego jako szansa na zbliżenie społeczeństw obywatelskich Wielkopolski i Brandenburgii”.
Więcej informacjiInauguracja roku akademickiego 2024/25 w Collegium Polonicum w Słubicach
Już po raz 27. w Collegium Polonicum w Słubicach zostanie zainaugurowany nowy rok akademicki. Uroczystość odbędzie się w dużej auli Collegium Polonicum w czwartek, 17 października 2024 r. o godzinie 12:00. Inaugurację poprowadzą prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Prof. Dr. Eduard Mühle, Prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Więcej informacjiStudenci z całego świata podbijają cyfrową przyszłość!
Członkowie Koła Naukowego Digital Studies Research Group, działającego w Collegium Polonicum pod opieką dr. Łukasza Dulęby, aktywnie uczestniczą w cyklicznych warsztatach i wyjazdach studyjnych. W ramach tych inicjatyw studenci zgłębiają wiedzę z zakresu zarządzania dużymi zbiorami danych oraz analizują współczesne problemy społeczne i gospodarcze wynikające z algorytmicznego zarządzania. Program jest szczególnie wartościowy dla studentów z całego świata, którzy mają szansę spojrzeć na zagadnienia związane z cyfrową gospodarką z perspektywy różnych aktorów publicznych.
Więcej informacji„Notariat w dobie nowych technologii”
W dniach 27-28 września 2024 r. w Collegium Polonicum odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Notariat w dobie nowych technologii”, podczas której eksperci z całej Europy dzielili się wiedzą oraz dyskutowali o wyzwaniach wynikających z integracji nowoczesnych technologii w pracy notarialnej.
Więcej informacji6. Kongres Politologii: Prof. Agnieszka Vetulani-Cęgiel o etyce lobbingu i znaczeniu wiedzy eksperckiej w polityce polsko-niemieckiej
6 Kongres Politologii w dniach 18-20 września 2024 r. w Łodzi – z udziałem prof. UAM dr hab. Agnieszki Vetulani-Cęgiel, która w ramach panelu „W kierunku przejrzystego i odpowiedzialnego lobbingu?
Więcej informacjiStudencka Poradnia Prawa w Słubicach z dofinansowaniem na nowy projekt: Pomoc prawna teraz także online!
Z przyjemnością informujemy, że Studencka Poradnia Prawa w Słubicach otrzymała dofinansowanie w wysokości 12 550,00 zł na realizację inicjatywy „Nowoczesna Poradnia Prawa” w ramach programu „Wsparcie Inicjatyw Poradniczych”. Jako Patron inicjatywy wystąpiła Fundacja na rzecz Collegium Polonicum.
Więcej informacjiSpotkanie ze Zbigniewem Rokitą
Zapraszamy na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, dziennikarzem, pisarzem, reporterem.
Więcej informacjiCollegium Polonicum w Słubicach w oczekiwaniu na rozpoczęcie nowego roku akademickiego podsumowuje działania naukowe swoich pracowników
Choć studenci wrócą do nauki dopiero w październiku, wrzesień jest pracowitym miesiącem dla naukowców z CP.
Więcej informacjiPolicy & Internet
Właśnie ukazała się najnowsza publikacja prof. UAM dr hab. Agnieszki Vetulani-Cęgiel we współautorstwie z dr Trishą Meyer w prestiżowym czasopiśmie naukowym Policy & Internet.
Więcej informacjiNaukowcy Collegium Polonicum na konferencji organizowanej przez European Consortium for Political Research w Dublinie
Prof. UAM dr hab. Agnieszka Vetulani-Cęgiel i dr Artur Kopka z Collegium Polonicum oraz prof. SGH dr hab. Urszula Kurczewska wzięli udział w konferencji organizowanej przez European Consortium for Political Research w Dublinie.
Więcej informacjiKolokwium dydaktyczno-naukowe w Collegium Polonicum
16 lipca odbyło się kolokwium dydaktyczno-naukowe, w którym wzięli udział przedstawiciele jednostek badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych Collegium Polonicum: Pracownia Badań nad Polityką i Zarządzaniem Cyfryzacją i Pracownia Biografistyki oraz Lektorat Języków Obcych.
Więcej informacjiRządy Polski i Niemiec podkreślają modelową rolę współpracy akademickiej – Collegium Polonicum jako unikatowa placówka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina
Rządy Polski i Niemiec przywiązują szczególną wagę do polsko-niemieckiej współpracy akademickiej. W polsko-niemieckim planie działania, który został przyjęty przez oba rządy w Warszawie we wtorek, 2 lipca br., Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i ich wspólna placówka Collegium Polonicum zostały wymienione jako wzory do naśladowania.
Więcej informacjiWyjazd studyjny studentek i studentów kierunku Studia o Polsce do Poznania
3 lipca studenci kierunku Studia o Polsce odwiedzili Poznań. Wyjazd studyjny odbył się w ramach zajęć z Historii literatury polskiej prowadzonych przez Panią dr hab. Zofię Dambek-Giallelis z WFPiK UAM.
Więcej informacjiNaukowcy reprezentują Collegium Polonicum i UAM na prestiżowej konferencji w Chorwacji
Prof. Agnieszka Vetulani-Cęgiel oraz mgr Kinga Wieczorek pozdrawiają z Chorwacji - Inter University Centre Dubrovnik, gdzie aktywnie uczestniczą w seminariach organizowanych przez European Consortium for Political Research - Standing Group on Interest Groups oraz University of Zagreb, Faculty of Political Science.
Więcej informacjiwydarzenie
Prezentacja polsko-ukraińskich zbiorów esejów
27 czerwca o godz. 17.00 Biblioteka Collegium Polonicum zaprasza na prezentację polsko-ukraińskich zbiorów esejów „Proszę się nie denerwować, pani Oksanko!” oraz „Tu już nie jest się takim jak wszyscy” z serii „1 i 101 dzień Ukraińców w Polsce” pod redakcją dr Ryszarda Kupidury.
Więcej informacjiPrezentacja polsko-ukraińskich zbiorów esejów
27 czerwca Biblioteka Collegium Polonicum była gospodarzem spotkania z dr Ryszardem Kupidurą, redaktorem polsko-ukraińskich zbiorów esejów „Proszę się nie denerwować, pani Oksanko!” oraz „Tu już nie jest się takim jak wszyscy” z serii „1 i 101 dzień Ukraińców w Polsce”.
Więcej informacjiDzień Otwartych Drzwi na Uniwersytecie Europejskim Viadrina
27 czerwca na Uniwersytecie Europejskim Viadrina odbył się Dzień Otwartych Drzwi, na którym nie mogło zabraknąć również naszego niebiesko-zielonego stoiska!
Więcej informacjiMariusz Szczygieł w Collegium Polonicum i w Archiwum Ludzkich Losów
Wracamy wspomnieniami do wizyty Mariusz Szczygieł w Collegium Polonicum. Reporter, felietonista, pisarz non-fiction spotkał się z czytelnikami w Auli CP 26 czerwca.
Więcej informacjiwydarzenie
"Uniwersytet niemożliwy“ – pierwsza prezentacja publikacji w języku polskim połączona z wernisażem
20 czerwca o godz. 18.00 w patio Collegium Polonicum odbędzie się prezentacja wyjątkowej publikacji pt. „Uniwersytet niemożliwy”.
Więcej informacjiwydarzenie
Polsko-Niemiecka Akademia Seniorów w Collegium Polonicum: wykład o polityce senioralnej
18 czerwca studenci-seniorzy, słuchacze Polsko-Niemieckiej Akademii Seniorów spotkali się w auli Collegium Polonicum na ostatnim w tym roku akademickim wykładzie.
Więcej informacjiwydarzenie
Mariia Sokolova to pierwsza w historii Collegium Polonicum studentka, która obroniła podwójny dyplom (Doppeldiplom) na kierunku Studia o Polsce
Obrona odbyła się 17 czerwca, przewodniczącą komisji była prof. UAM dr hab. Justyna Krauze - Pierz, Pełnomocnik Rektora UAM ds. dydaktyki w CP.
Więcej informacjigranty
Collegium Polonicum laureatem konkursu ID-UB nr 142 na wsparcie badań naukowych
Decyzją komisji konkursowej ID-UB Collegium Polonicum w Słubicach - Filia UAM - otrzymało grant na wsparcie badań naukowych.
Więcej informacjiwydarzenie
Wystawa obrazów ukraińskiej młodzieży „Filary świata wewnętrznego” w Bibliotece Collegium Polonicum
11 czerwca w Bibliotece Collegium Polonicum uroczyście otwarta została wystawa pt. "Filary świata wewnętrznego", przygotowana przez stowarzyszenie NGO „OPORA” z Eberswalde, a prezentowana w Słubicach dzięki współpracy z Lektoratem Języka Ukraińskiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz Biblioteką Collegium Polonicum.
Więcej informacjiwydarzenie
W Collegium Polonicum oddano ok. 5 l krwi!
27 maja Do Collegium Polonicum na zaproszenie Rada Samorządu Studentów Collegium Polonicum UAM przyjechało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.
Więcej informacjiwydarzenie
Międzynarodowa Konferencja Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej Historyków i Geografów
Konferencja, której tytuł brzmi: „Teraźniejszość przeszłości w muzeach i miejscach pamięci” odbyła się w dniach 23-24 maja w Berlinie i w Miejscu Pamięci Ravensbrück.
Więcej informacjiMaster of Digital Entrepreneurship
Studenci kierunku Master of Digital Entrepreneurship w siedzibie UAM w Poznaniu
Studenci kierunku Master of Digital Entrepreneurship z European New School of Digital Studies odbyli wizytę studyjną w Poznaniu, gdzie odwiedzili m.in. uniwersyteckie Centrum Zaawansowanych Technologii.
Więcej informacjiwydarzenie
Inga Iwasiów spotkała się z czytelnikami w Bibliotece Collegium Polonicum
23 maja Collegium Polonicum odwiedziła Inga Iwasiów - pisarka, krytyczka literacka, literaturoznawczyni, jurorka konkursów literackich i aktywistka. Odpowiadała na pytania dr Ksymeny Filipowicz-Tokarskiej dotyczące jej najnowszych powieści pt. „Późne życie” i „Widok z okna w podróży służbowej”.
Więcej informacjiwydarzenie
Studencki grill w Collegium Polonicum
Studia to nie tylko nauka, kolokwia i egzaminy, ale również imprezy. 23 maja już po raz trzeci studenci wszystkich kierunków studiów, wykładowcy i pracownicy Collegium Polonicum spotkali się na wspólnym, integracyjnym grillu na patio.
Więcej informacjiStudia o Polsce
Studenci Studiów o Polsce odwiedzili Kórnik i Rogalin
16 maja studentki i studenci kierunku Studia o Polsce w Collegium Polonicum Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Sprachenzentrum Europa-Universität Viadrina wzięli udział we wspólnym wyjeździe studyjnym do Kórnika i Rogalina.
Więcej informacjiKiermasz Książek Przeczytanych w Bibliotece Collegium Polonicum
Kiermasz Książek Przeczytanych w Bibliotece Collegium Polonicum
"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak, jakbym znalazł nowego przyjaciela" (przysłowie chińskie). Biblioteka CP zaprasza na spotkanie z nowymi przyjaciółmi!
Więcej informacjiJubileuszu 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
Jubileuszu 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
1 maja w Collegium Polonicum z okazji jubileuszu 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej gościli ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec: Radosław Sikorski i Annalena Baerbock.
Więcej informacji27 edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
17 kwietnia w Collegium Polonicum odbyła się 27 edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
17 kwietnia w Collegium Polonicum odbyła się 27 edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, budynek uczelni wypełnił się licznie przybyłą na tę okazję młodzieżą.
Więcej informacjiObrona pracy licencjackiej Egora Shchegoleva
Obrona pracy licencjackiej Egora Shchegoleva
Gratulujemy pierwszemu absolwentowi kierunku studia o Polsce! 5 kwietnia w Collegium Polonicum miała miejsce obrona pracy licencjackiej Egora Shchegoleva.
Więcej informacjiDzień wiedzy o Niemczech
Druga edycja Dnia Wiedzy o Niemczech
20 marca w Collegium Polonicum odbyła się druga edycja Dnia Wiedzy o Niemczech. Tym razem motywem przewodnim warsztatów był Belin – centrum niemieckiej historii.
Więcej informacji